Memorandum ülés - Szlovákia

szlovakÁprilis közepén került sor Szlovákiában a Bécsi Memorandumot aláíró szervezetek, a szlovén SKEI, az osztrák PRO-GE, a cseh OS KOVO, a szlovák OZ KOVO, az IG Metall Bajorország és a Vasas elnökeinek éves találkozójára. A Vasast Balogh Béla elnök mellett Bábel Balázs nemzetközi titkár képviselte. A képen balról jobbra: Rainer Wimmer az osztrák PRO-Ge, Jürgen Weschler a bajor IG Metall, Emil Machyna a szlovák OZ KOVO, Balogh Béla a magyar Vasas és Jaroslav Soucek a cseh OS KOVO elnöke

Az úgynevezett országjelentések keretében a vasas szakszervezetek bemutatták az elmúlt időszakban náluk történt legfontosabb politikai eseményeket, kitértek a főbb gazdasági mutatókra és ismertették szervezeteik tevékenységét.

A résztvevők, köztük Balogh Béla megegyeztek abban, hogy a közösen, sikerrel végigvitt Autoglobal projekt után újra közösen is indulni fognak EU-s pályázaton a 2016-18-as évre. Az elnökök továbbá egyetértettek abban is, hogy csak közösen van értelme fellépni az olyan kihívásokkal szemben, mint az EU által az Egyesült Államokkal kötendő szabadkereskedelmi megállapodás kockázatai, illetve az ipar digitalizálódása, ami miatt munkahelyek sokasága kerülhet veszélybe a jövőben. Emellett formálisan is létrehoznak egy információs hálózatot, amelyen keresztül időben értesítik és látják el egymást információkkal a nagy átszervezésekről.

A bajorországi IG Metall és a Vasas elnöke együtt tértek ki arra, mennyire fontos a minél szorosabb nemzetközi együttműködés a szakszervezetek között, mert csak így lehet választ adni a globalizáció és a multinacionális vállalatok támasztotta kihívásokra. Ennek keretében napirenden kívül mutatták be a német és a magyar vasas szakszervezet megerősített együttműködésének részleteit, és erősítették meg szándékukat annak sikeres végrehajtásában.