Összefoglaló a tegnapi VKF-ről
- Megjelent: 2020. április 21. kedd, 07:41
Hétfőn, április 20-án ismét ülésezett a VKF. A tárgyalt napirend: "A KORMÁNYZAT KORONAVÍRUS JÁRVÁNYRA REAGÁLÓ GAZDASÁGI INTÉZKEDÉSEI, JAVASLATAI". Ennek keretében a foglalkoztatásról (munkanélküliségről) szóló tájékoztatás technikai okok miatt elmaradt, mivel a heti tájékoztató nem került kiküldésre.
Palkovics László miniszter úr felvezetésében kitért az akcióterv változásaira, melyek a Közlönyben a következő napokban fognak megjelenni. A módosítások sajnos többnyire a munkáltatók eddig megfogalmazott igényeit elégítik ki és kevésbé a munkavállalókét. A változások többek között a következők lesznek:
- a 15%-50% munkidő kiesési kritérium felső határa 75%- ra módosul;
- az elbocsájtási stop nem a statisztikai létszámra vonatkozik hanem a támogatotti létszámra;
- a bértámogatás számítási alapja nem a távolléti díj, hanem a kérelem benyújtásának napján számított alapbér;
- a bértámogatás igénybevétele kiterjed a munkaerőt kölcsönző cégekre is, illetve azokra a vállalkozásokra akik a korábbi munkahelyvédelmi akciótervek alapján igényeltek és elnyertek hazai forrásból támogatást.
Nagy vita alakult ki a támogatott munkavállalók egyéni fejlesztése (képzése) és nemzetgazdasági érdek, mint feltétel megtartása körül. Az első feltételnél a munkáltatók törlést javasoltak, a munkavállalók pedig a feltétel megtartását, a kormány nem változtatott, tehát marad feltétel azzal, hogy az egyéni fejlesztést a támogatás elnyerését követő két éven belül kell megszervezni. A nemzetgazdasági érdek mint feltétel esetében elhangzott, hogy minden támogatásra szoruló vállalkozás beleértendő, nem is veszik az ellenőrzését szigorúan, viszont akkor nem teljesen világos, hogy miért kell? A legélesebb ellentét a 24 hónapos munkaidőkeret egyoldalú elrendelése körül volt. A munkavállalói álláspont egységes volt a visszavonást illetően. A szakszervezetek változatlanul a rendelet újragondolását követelték. A kormány oldal viszont ezt elutasította.