Milliárdokkal tartoznak a Dunaferr dolgozóinak
- Megjelent: 2024. november 20. szerda, 07:59
Dunaújváros, 2024. november 18. – A Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség másodfokon ismét pert nyert egy négy éve húzódó jogvitában, amelyet az akkori Dunaferrnél hatályban lévő Dunaferr Társaságcsoport kollektív szerződése felmondása ügyében indítottak. A szakszervezet célja, hogy az új, jogerős másodfokú ítéletnek eleget téve az érintett több ezer munkavállaló és nyugdíjas mielőbb megkaphassa a kollektív szerződés alapján neki járó elmaradt juttatásokat. Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke beszélt a legújabb fejleményekről.
Miről szól a per?
2020. augusztus 14-én az előző munkáltató képviselője, Evgeny Tankhilevich felmondta a Dunaferr Társaságcsoport Kollektív Szerződését (DTKSZ) és minden leányvállalat vezetőjének kiadta, hogy mondják fel ők is a kollektív szerződéseiket. A Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöksége jogi állásfoglalást kért, mely szerint nem volt jogszerű Tankhilevich cégvezetői mandátumának korábbi meghosszabbítása, azaz álképviselő volt, így nem adhatott volna utasítást a leányvállalatok vezetőinek a kollektív szerződéseik felmondására, és ő maga sem mondhatta volna fel a DTKSZ-t.
Mennyi pénzről van szó?
A legnagyobb tételeket számításba vevő szakszervezeti kalkuláció szerint a munkavállalóknak 12,5 milliárd forinttal tartozik a vállalat, illetve immár a korábbi tulajdonos kötelezettségeiért helytálló felszámoló, hiszen a Dunaferrt tavaly nyáron a Liberty vette meg. Munkavállalónként tehát több millió forintról van szó, ennyi kereset esett ki a DTKSZ jogtalan felmondása miatt. Emellett a nyugdíjasok összesen legalább 3 milliárd forinttól estek el.
Milyen juttatások jártak volna a DTKSZ szerint?
A Dunaferr Társaságcsoport Kollektív Szerződés felmondása azért érintette érzékenyen a munkavállalókat, mert számos plusz juttatástól estek el. Ezek közül a legnagyobb összegű tételek:
- egyhavi alapbér juttatása nyári pénzként
- minden év végén 119.600 forint pulykapénz
- nyugdíjpénztári munkáltatói befizetés havonta az alapbér 5,8 százalékának értékében
- a Munka törvénykönyvében szereplőnél magasabb túlóra-, ügyeleti- és készenléti díj, illetve törzsgárda juttatás
Mivel a munkavállalók több éven keresztül nem kapták meg ezeket a plusz juttatásokat (a szakszervezet a tavalyi tulajdonosváltás időpontjáig kalkulálta ki a tartozás összegét), átlagbérrel számolva összesen 12,5 milliárd forintra rúg a tartozás.
Emellett a Dunaferr Társaságcsoport Kollektív Szerződés szerepelt az is, hogy aki a Dunaferrtől megy nyugdíjba és törzsgárda-kötvényt kapott (vagyis folyamatosan 25 évet ledolgozott a vállalatnál), bruttó 21.300 forint törzsgárda kötvény utáni havi járadékot kapott. Ebben a körben mintegy 4000 nyugdíjas lehet érintett, nekik a szakszervezet kalkulációja szerint 2,5-3 milliárd forint körüli összeget nem fizetett ki a Dunaferr előző tulajdonosa.
Ki fizet?
Mivel időközben felszámolás alá került a cég, az ISD Dunaferr Zrt. „f.a” áll helyt a munkavállalókat érintő követelésekért. A nyugdíjasok követeléseiért – amelyek életjáradéknak minősülnek – pedig a Pénzügyminisztériumnak kell helytállnia, vagyis az államnak is fizetési kötelezettsége keletkezik.
A 2023. július 10-i tulajdonosváltástól számított időszak DTKSZ alapján járó kifizetései ugyancsak bizonytalanok, mert a Munka törvénykönyve szerint, ha volt DTKSZ, akkor annak juttatásait a munkáltató személyében bekövetkező változás esetén – akár bizonyos körülmények fennállásakor - is fenn kell tartani.
Mi történt eddig a bíróságokon?
- 2020. november 18. – A Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség beadta a keresetet
- 2021. október 7-én megszületett a Székesfehérvári Törvényszéken az elsőfokú ítélet, amelyben a bíróság kimondta, hogy Tankhilevich cégvezetői mandátuma érvényes volt, mert a hivatalos cég iratokban ez szerepel, így felmondhatta a DTKSZ -t.
- Ugyanakkor a Győri Ítélőtáblán, másodfokon 2022. május 22-én nyert a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség és kimondták, hogy Tankhilevich nem mondhatta volna fel a DTKSZ-t, mert álképviselő volt.
- Az ügy a Kúriára került, amely 2023. január 18-án eljárási hibákra hivatkozva úgy döntött, hogy új eljárás lefolytatására kötelezi az elsőfokú Székesfehérvári törvényszéket.
- 2024. február végén az elsőfokú ítéletben ismét nem a Dunaferr DV. Vasasnak adott igazat az elsőfokú bíróság
-A Győri Ítélőtábla 2024. október 8-án másodfokon ugyanakkor ismételten kimondta, hogy nem volt jogszerű a cégvezető mandátumának meghosszabbítása, így a DTKSZ felmondása sem, mert azt egy álképviselő tette.
Mi következik ezután?
Magyar Zoltán szerint nonszesz, hogy immár majdnem négy éve húzódik egy ennyi munkavállalót ekkora értékben érintő per, ezért a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezet a Dunaferr Társaságcsoport Kollektív Szerződésében foglaltak alapján alapján jogszerűen járó juttatások mielőbbi kifizetését szeretné elérni.