A bérkülönbség – nem csak pénz – 2017
- Megjelent: 2017. március 27. hétfő, 08:14
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) Női Tagozata 2017-ben is folytatja a tudásátadó konferencia sorozatát, amelynek nyitó előadása – mint az előző évben is – Nyíregyházán volt, 2017. március 23-án.
A rendezvényen a Vasutasok Szakszervezete (VSZ), a Vasas Szakszervezeti Szövetség (VASAS), a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ), a Honvédségi Dolgozók Szakszervezete (HODOSZ), a MASZSZ, a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete (SZTDSZ) és az Élelmiszeripari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetsége (EDOSZ) képviselői vettek részt, akiket a szervező, - a Női tagozat aktív tagja-, Petes Sándorné köszöntött. Hercegh Mária tagozatvezető előadásában arról beszélt, hogy miből adódik a nők és a férfiak közötti bérkülönbség. A magyar kormány nem tesz a megszüntetéséért, pedig a magyarországi bérrés 20.1%. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a napi négy óra „láthatatlan” munkát, amelyet a háztartásban kell végeznie a "gyengébb nem" tagjainak. A különbségtétel elfogadhatatlan, mert egyenlő munkáért egyenlő bér, és az egyenlő értékű munkáért is egyenlő bér jár(na), amelynek be nem tartása törvénysértő, diszkriminatív.
A Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) részéről Dankó Tibor, adótanácsadó, könyvvizsgáló a munkáltató szempontjából mutatta be a bérkülönbséget. Előadásában olyan kérdésekre kaptunk választ, mint: eltűnhet-e a nemek közötti bérkülönbség, mi a széles bérszakadék oka, GYED-GYES és/vagy munka, és hogyan lehet segíteni a nők vállalkozóvá válását?
A panelbeszélgetés résztvevői – Komorócziné Ladányi Judit (Mol Bányász), Toldi Miklósné (Vasas), Vida Sándor (KASZ) arról beszéltek, hogy a gyakorlatban, a munkahelyeken hogyan érhető tetten a bérkülönbség. Abban mindannyian egyetértettek, hogy még igen sok a megoldandó feladat, de jó, követendő példaként ismertetette Toldi Miklósné, a Hoya ZRt. szakszervezeti titkára azokat a bérkülönbség felszámolásával kapcsolatos munkahelyi eredményeiket, amelyről meg is állapodott a munkáltató és a szakszervezet.
Hercegh Mária beszélt még a szövetség nőpolitikájáról, a bérkülönbség kampányról, valamint arról, hogy Női tagozat eddig mit tett, és a jövőben mit tesz azért, hogy megszűnjön ez a súlyos diszkrimináció. A témáról egyre többet beszélnek a sajtóban, az „Apropó – Nőnap 2017, avagy a bérkülönbségtől a női szegénységig” konferenciáról számos tudósítás jelent meg.
A munka tovább folytatódik a régiókban, amelyre nagy szükség van, ezt igazolta a sok területről érkező résztvevők mondanivalója, és száma is.
„Minden változás tervvel kezdődik (...), melynek sikere számos tényezőtől függ. Az elszántság mértékétől, az ügyünk iránti szenvedélytől, hogy nyitottak vagyunk-e az új utakra, hogy elég eltökéltek vagyunk az akadályok legyőzésére”
Készítette: Toldi Miklósné, a Vasas szakszervezet Észak- alföldi régió elnöke