Bérkülönbség 2017

A Magyar Szakszervezeti Szövetség Női Tagozata és annak egyik alapítója a Vasas Nőbizottsága elfogadhatatlannak tarja, hogy kevesebbet fizetnek a munkádért, pusztán azért mert nő vagy, különösen annak tükrében, hogy az EU 2014-ben tett egy ajánlást a tagállamok felé a probléma kezelésére. 2017 tavasza van, és politikai szinten semmi érdemi nem történt az ügyben, és ha nem teszünk érte, nem is fog. Nem kérdeztek meg minket, csak így döntöttek. A Szövetség Női Tagozata 2016. június 16-i alapítói ülése elhatározta, hogy országos kampányát szervez a nők és férfiak bérkülönbségének megszüntetéséért. Ennek egyik állomása volt a március 31.-i tudást átadó konferencia.

A MaSZSZ székházban tartott rendezvény házigazdája Kiss-Rigó Alíz (KASZ) volt, akinek rövid köszöntője után Hercegh Mária a Női tagozat elnöke beszélt arról, hogy „Mi a nők és férfiak közötti bérkülönbség?”. Az elnök asszony elmondta, hogy ahány statisztika, annyi féle szám, ezért nagy a szórás. De nem is ez a kérdés, hiszen igazából nincs elfogadható mérték! A bérkülönbség különböző források szerint az EU-ban 3-35%, hazánkban pedig 3,8% (OECD 2014) és 33,7% (felsővezetők körében) között mozog. A kiút pedig az ajánlás végrehajtása: rendszeres (EUROSTAT) statisztika, audit, munkakörértékelési rendszer bevezetése, a nők munkaerőpiaci visszajutásának elősegítése, munkáltatók ösztönzése, jogi szabályozás, nemzeti hatóságok, tájékozódási lehetőség (transzparens bérek), egyenlő értékű munka fogalmának szabályozása, EBH bevonása és a szociális partnerek tudatosságának elősegítése.

Ezután Marjay Gyula a VOSZ Budapesti és Pest megyei Regionális Szervezetének elnöke beszélt a témáról a munkáltató szempontjából. Nagyon sok szempont van, amit figyelembe kell venni, amikor a bérkülönbségekről beszélünk – kezdte mondanivalóját. A munkakörök értékelése nehéz feladat, sokszor almát a körtével kell összehasonlítani. A cégtulajdonosok szempontjából nagyon költségérzékeny ez a téma. Figyelembe kell venni a földrajzi elhelyezkedést (kelet vagy nyugat Mo.), és a korcsoportok tekintetében is adódnak különbségek. Léteznek tradíciók, amik sztereotípiákat szülnek: férfi és női szakmák. Fontos szempont továbbá a családi élet és a munka összeegyeztethetősége. Javasolta, hogy készülhetne egy etikai kódex a nők foglalkoztatására vonatkozóan. Ez persze nem oldaná meg a problémát, de talán irányt mutatna.

A panelbeszélgetésben résztvevők a bérkülönbséget gyakorlati szempontból elemezték. Elhangzott, hogy a multiknál a béreket munkakörökhöz és nem személyekhez rendelik. A MÁV-nál a HAY rendszert alkalmazzák, ami az indulásnál biztosítja az egyenlőséget, de később tapasztalhatók akár jelentős elcsúszások is. Arra a kérdésre, hogy az évek számával kell-e növekedni a bérnek a partnerek elmondták, hogy mivel nagy a fluktuáció, fontos , hogy megfizessék a tapasztalt munkaerőt. Ennek nem feltétlenül az alapbérben kell megtörténnie, lehet különféle jutalmakkal, bónuszokkal díjazni a lojalitást és hűséget. A bértárgyalások előtt a szakszervezetek mindig kérnek adatokat a munkáltatóktól. Ebben szerepelnek nőkre és férfiakra vonatkozó béradatok is? - hangzott a következő kérdés. Van ahol már évek óta kérnek és kapnak is ilyen adatokat, de van ahol ez nagyon érzékeny kérdés. A beszélgetés résztvevői szerint nem mindig kapnak beszédes adatokat a bérdkre vonatkozóan, ezért más forrásokat is igénybe vesznek egy-egy tárgyalás előtt. Hangsúlyozták, hogy törekedni fognak arra, hogy ezentúl legyenek a nemekre vonatkozó béradataik is.

A nap végén Hercegh Mária összefoglalta, hogy eddig mit tettünk azért, hogy megszűnjön ez a súlyos diszkrimináció. A tavalyi kampány célja az volt, hogy minden megyében, helybe vigyük, a helyi tisztségviselőknek az EBH bevonásával az információkat, bővítsük jogi ismereteiket, azonos feltételek között. Ez 18/2 helyen nagyjából, egészében sikerült. A tagozat elvárása volt, hogy megszerveződjünk –sikerült! Fontos volt, hogy beszéljenek a témáról – így lett! Szándék volt továbbá a Szövetség asztalára tenni a női érdekvédelmet (mert meg tudjuk csinálni és igény is van rá!) – ez még várat magára.

A folytatásról a döntés megszületett, az idei kampányterv elkészült és elindult 2017. március 23-án Nyíregyházán. (erről korábban a Vasas honlapján már tudósítottunk) A többi helyszín és időpont tekintetében itt találtok információkat.

Kovács Anikó

a Vasas Nőbizottságának ügyvivője

bakony.jpgcib.jpgcontessa_vasas.jpgcorvin_logo.jpggosztolavasas.jpghoteleuropa.jpgpraktikervasas.jpgvodafone.jpgbakony.jpgcib.jpgcontessa_vasas.jpgcorvin_logo.jpggosztolavasas.jpghoteleuropa.jpgpraktikervasas.jpgvodafone.jpg
TOP