Boldog Nőnapot!

 

Ünnepeljünk ma az inspiráció jegyében, nézzünk körül a világtörténelemben! Híres nők, akik jócskán hozzátettek a világhoz. Értékadó, felemelő, motiváló egyéniségek ők.

Először is, 10 olyan nő (a teljesség igénye nélkül) a világtörténelemből, akik hatalmat, sikert, figyelmet szereztek, vagy épp inspirálták nőtársaikat:

 

Kleopátra (Kr. e. 69 – Kr. e. 30), aki Kr. e. 51-től haláláig volt Egyiptom királynője és egyben az utolsó fáraó.

Jeanne D’arc (1412–1431), az orléans-i szűz, egy francia nemzeti hős, akit a katolikus vallás szentnek is nyilvánított Szent Johanna néven. A százéves háború idején vezette a francia nép felszabadító harcát az angolok ellen.

I. Erzsébet  (1533-1603), Anglia és Írország egyik legnagyobb uralkodója. Uralma alatt az ország tengeri és kereskedelmi nagyhatalommá vált. 45 évig volt Anglia királynője.

Mária Terézia (1717-1780) német-római császári hercegnő, osztrák főhercegnő, magyar, cseh és német királyi hercegnő, aki 1740-től Ausztria uralkodó főhercegnője, magyar és cseh királynő, majd Lotaringiai Ferenccel kötött házassága révén 1745 és 1765 között a német-római császárné lett. 40 éves uralkodása alatt fontos és mai napig is élő reformokat vezetett be.

II. Katalin (1729-1796), aki 1762-től haláláig Oroszország cárnője volt. Uralkodása alatt erősödött meg annyira az ország, hogy nagyhatalomként tekintettek Oroszországra. Valamint kiterjesztette az ország határait is.

Susan Brownell Anthony (1820-1906) amerikai feminista, polgárjogi aktivista. Fontos szerepet töltött be a 19. századi női egyenjogúsági mozgalomban. Életének egyik legfőbb célkitűzése volt, hogy az alkotmányban biztosítsák a szavazati jogot a nők számára az Amerikai Egyesült Államokban. Az alkotmány tizenkilencedik módosítását – amely garantálja a választójogot a nők számára – végül halála után 14 évvel, 1920-ban fogadták el.

Wittelsbach Erzsébet (Sissi) (1837-1898), aki Ausztria császárnéja, Magyarország és Csehország királynéja, valamint Ferenc József felesége volt. Sisi nehezen fogadta el a spanyol etikett által szabályozott életet, folyamatos harcban állt anyósával is, aki nem nézte jó szemmel Sisi szabad szelleműségét. Erzsébet erős érdeklődést mutatott Magyarország felé. Megtanult magyarul és ideje nagy részét is itt töltötte.

Emmeline Pankhurst (1858-1928) Brit politikai aktivista és vezetője az úgynevezett brit Suffragettes mozgalomnak, akik a női szavazati jogért harcoltak.

Marie Skłodowska Curie (1867-1934) egy lengyel fizikus és kémikus, aki úttörő kutatásokat végzett a radioaktivitásról. Ő volt az első nő, aki Nobel díjat kapott, valamint az első ember és mai napig is egyetlen nő aki kétszer is nyert Nobel díjat. Ő az egyetlen olyan ember, aki két különböző tudományágban is megkaphatta a Nobel díjat. Ő volt az első női professzora a párizsi egyetemnek.

Amelia Mary Earhart (1897-1937) a repülés amerikai származású női úttörője, az első jelentős női pilóta. Sok olyan utat tett meg Lockheed Vega monoplán gépével, mely férfiak számára is erőt próbáló lett volna.

És néhány motiváló idézet Teréz anyától kezdve egészen Egerszegi Krisztináig:

„Úgy érezzük, hogy amit teszünk, csak egy csepp a tengerben. Anélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb volna a tenger.” – Teréz anya, Nobel békedíjas apáca

„A veszteség is lehet néha nyereség.” – Jane Austin, angol írónő

“A következő négy dolgot szeretném a 15 éves énemnek elmondani:

1. Sose hidd, hogy nem tehetsz meg semmit azért mert nő vagy. Minden nyitva áll előtted. A jövő a tiéd.
2. Legyen egy álmod, célod, viziód és dolgozz meg érte lépésenként. Nemcsak professzionálisan, hanem személyügyileg is.
3. A család nagyon fontos. Egy közeli, szerető, támogató család mindig melletted lesz és segíteni fog céljaid elérésében, akkor is ha jól mennek a dolgok, akkor is ha nem.
4. És talán ami a legfontosabb, hogy sose engedd, hogy legyőzzenek a kudarcok és a tévedések. Minden ami történik, még akkor is ha nem az történt amire számítottál egy nagyon értékes, tanító eszköz. Csak akkor leszel sikeres, ha tanulni tudsz kudarcaidból és hibáidból. Ez létfontosságú. ” – Christine Ammanpour, CNN újságíró, riporter

„Nemcsak az a nagy sportoló, aki nyerni tud, hanem az is, aki egy pofon után fel tud állni.” – Egerszegi Krisztina, ötszörös olimpiai bajnok úszó
 
Ez a visszaemlékezés és a pár idézet talán pozitivan hat rátok ha elolvassátok őket. Remélem, ezzel hozzá tudunk járulni az önbizalmatok megerősitéséhez, hogy legyen erőtök is kitartásotok a mindennapi küzdelmekhez. 
 
Boldog Nőnapot minden lánynak, asszonynak, édesanyának, nagymamának és dédnagymamának! Erőt a mindennapokhoz: a süti készítéshez, a mosáshoz, a takarításhoz és a meséléshez meg az érintéshez, a világot megrengető cselekedetekhez!
bakony.jpgcib.jpgcontessa_vasas.jpgcorvin_logo.jpggosztolavasas.jpghoteleuropa.jpgpraktikervasas.jpgvodafone.jpgbakony.jpgcib.jpgcontessa_vasas.jpgcorvin_logo.jpggosztolavasas.jpghoteleuropa.jpgpraktikervasas.jpgvodafone.jpg
TOP