Béremelés
- Megjelent: 2018. április 23. hétfő, 09:43
Az Európai Szakszervezeti Intézet (ETUI) és az Európai Szakszervezeti Konföderáció (ETUC) rávilágított, hogy az Európai Unióban az utóbbi 16 évben a bérek növekedési üteme a produktivitás bővülés alapján négyszer akkora is lehetett volna.
Standard közgazdasági teória, hogy a bérek emelkedését a produktivitás bővülése követi. Csakhogy Európában a termelékenység négyszer akkora mértékben nőtt, mint a bérek. 2000 és 2016 között a produktivitás Németországban és Horvátországban háromszor akkora ütemben nőtt mint a bérek, ugyanez kétszeres arányú volt Lengyelországban és Belgiumban. Ausztriában 65%-kal, Spanyolországban 60%-kal, Hollandiában 30%-kal haladta meg a termelékenység növekedése a bérek emelkedését.Magyarországon, Romániában, Lengyelországban és Görögországban a reálbérek még csökkentek is, miközben a termelékenység emelkedett.
“A bérek emelkedése elmaradt az utóbbi években” mondta Esther Lynch, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) szövetségi titkára. “A dolgozók nem részesedtek tisztességes arányban a munkájuk értékéből.”
A cikk eredeti nyelven itt olvasható: Pay rise (béremelés)
forrás: AMECO adatbázis